Ultrazvučni pregled je potpuno bezopasna metoda pregleda unutrašnjih organa, koja se zasniva na zvučnim talasima visoke frekvencije. Osim 4D UZV koji je posao standard u ginekologiji, zahvaljujući saradnji sa nekim od najboljig stručnjaka te oblasti u mogućnosti smo da pomudimo i ekspertni UZV.
UZV pregled je bezbolan, a njegova primjena unaprijedila je mnoge grane medicine, uključujući ginekologiju i akušerstvo.
Nakon 2D i 3D UZV, ultrazvučna tehnologija je omogućila posmatranje pokreta bebe u realnom vremenu zahvaljući uređaju koji je zbog te četvrte dimenzije dobio naziv 4D UZV. U odnosu na prethodne tehnologije, 4D omogućava da se vide jasno izražene crte lica, tijelo, noge, ručice, odredjeni pokreti kao što su sisanje palca, osmijeh na bebinom licu, mrštenje i sl. Sve to ovu metodu čini zanimljivom i veoma privlačnom kako za ljekara, tako i za buduće roditelje.
4D UZV se radi od 21. do 28. nedelje trudnoće, iako ga neke klinike rade prije ali i poslije tog perioda. Ukoliko se radi prerano, postoji mogućnost da se bebica neće dobro vidjeti jer u stomaku još uvijek nema dovoljno plodove vode za ovu vrstu pregleda, a i bebina koža je tanka i bez dovoljno masnog potkoznog tkiva tako da se može vidjeti samo koštani dio. U kasnijem periodu trudnoće - iako je tehnički moguće, znatno je teže vidjeti svu strukturu bebinog tijela, da bi oko 29.-30. nedelje glavica bila dublje smjestena u maloj zdjelici tako da se ne može dobiti kompletna slika.
Idealan period za ovaj pregled je između 21. i 26. nedelje, kada ima dovoljno plodove vode, a beba je porasla i može se lijepo vidjeti.
Prema protokolu trudnoća koje protiču bez problema preporuka je da se ekspertni UZV pregled obavlja između 22. i 26. nedelje trudnoće. To je detaljan ultrazvučni pregled kojim se analiziraju unutrašnji organi, ali i spoljašnji izgled bebice u maminom stomaku.
Tokom pregleda stručnjak koji je posebno obučen za ovu vrstu pregleda detaljno analizira spoljašnji izgled bebe (lice, ekstremitete, kičmeni stud, prednji trbušni zid...), potom razvoj moždanih struktura, unutrašnjih organa uz sagledavanje anatomije i strukture srca.
Ekspertni UZV pregled ima i određena ograničenja koja mogu zavisiti od prirode potencijalnog oboljenja, ali nam sa velikom pouzdanošću može dati uvid u pravilan rast i razvoj bebe. Procjena je da je mogućnost otkrivanja anomalija kod ovakve vrste pregleda oko 80%, za razliku od standardnih UZV metoda gdje je procenat oko 50%.