Danas, više nego ikada, je neophodno da posvetimo pažnju mentalnom zdravlju. Živeći u ubrzanom svijetu koji je prepun izazova, stresnih i neizvjesnih situacija, briga o mentalnom zdravlju može pomoći da nađemo put ka ispunjenom i mirnom životu. Zbog svih pomenutih izazova, važno je znati prepoznati simptome stresa, uznemirenosti, anksioznosti, depresije i u tom kontekstu potražiti stručnu psihološku pomoć i usporiti. U okviru koncepta mentalnog zdravlja postoji dio koji se posebno bavi proučavanjem svih aspekata reprodukcije kod ljudi, i u tom kontekstu govorimo o reproduktivnom mentalnom zdravlju.
Reproduktivno mentalno zdravlje je dio zdravstvene psihologije koji se bavi proučavanjem psiholoških aspekata ljudske reprodukcije. Kada govorimo o reproduktivnom mentalnom zdravlju, važno je napomenuti da se ono ne odnosi samo na savjetovanje o spolno prenosivim infekcijama ili reprodukciji, nego i o brojnim procesima koji su uključeni u mentalno zdravlje, kao što su ostvarivanje trudnoće, prilagođavanje na dolazak novog člana, odgovorno i svjesno roditeljstvo, određene ginekološke tegobe, kao što su endometrioza, bolni menstrualni ciklusi, policistični jajnici, niska ovarijalna rezerva, spontani pobačaji, ali i problemi sa neplodnošću kod muškaraca i žena. Osnovni cilj reproduktivnog mentalnog zdravlja je poboljšanje svih aspekata života i žena i muškaraca u svim razdobljima reproduktivne dobi, a reproduktivno razdoblje čovjeka prisutno je u velikom dijelu njegovog postojanja.
Kada govorimo o trudnoći, važno je da spomenemo podatak da 25 do 30 % trudnica tokom trudnoće i nakon poroda pokazuju anksiozne simptome, preko 10 % trudnica ima izražen strah od poroda, a preko 10 % porodilja ima poslijeporođajnu depresiju. Zbog svih ovih dostupnih podataka, izuzetno je važno da pričamo o ovim stvarima, pišemo o njima i podstaknemo žene, ali i muškarce, da se na vrijeme jave na psihološka savjetovanja i vode brigu o svom reproduktivnom mentalnom zdravlju.
Pored problema psihološke prirode koji mogu da se jave u periodu trudnoće i poslije nje, moramo se dotaknuti i problema neplodnosti. Svjedoci smo sve većeg broja parova u cijelom svijetu koji se suočavaju sa problemom neplodnosti. Neplodnost nije samo fizičko stanje već ona duboko utiče na emocionalno i mentalno zdravlje parova. Osobe koje se suočavaju sa neplodnošću često prolaze kroz niz neugodnih i složenih emocija, kao što su tuga, osjećaj krivice, anksioznost, osjećaj neadekvatnosti. Sve to može dovesti do izolacije iz socijalnih mreža, gubitka samopouzdanja i depresije. I zbog toga je važno naglasiti da neplodnost zahtijeva holistički pristup - paru nije potrebna samo medicinska pomoć, potrebna mu je i psihološka podrška.
Na Svjetski dan mentalnog zdravlja, jako je važno da podignemo svijest o neplodnosti kao dijelu reproduktivnog mentalnog zdravlja i da podsjetimo sve koji se bore za potomstvo da nisu sami. U cijeloj borbi vam može pomoći i redovna fizička aktivnost koja je jako povezana sa emocionalnom i mentalnom fleksibilnošću. Zbog toga je važno da što više šetate, trčite, brzo hodate, radite neki lijep pilates i slično.
U svemu tome izuzetno vam može pomoći dobra socijalna podrška, vaš krug najdražih i ljudi od povjerenja sa kojima možete podijeliti svoje loše dane i trenutke, jer je neminovno da će doći do primanja i pružanja socijalne podrške i saosjećajnosti, što dovodi do osjećaja ispunjenosti i olakšanja.
Dok istražujete sve nalaze vezane za vantjelesnu oplodnju, ne gubite kontakt sa svojim ritualima koji vas svakodnevno ispunjavaju i opuštaju. Napravite svaki dan neki poseban trenutak za sebe. Jedna od veoma dobrih tehnika koje pomažu jeste “STOP” tehnika. Ukoliko imate poteškoće da kontrolišete misli, odredite vrijeme i mjesto gdje ćete “brinuti” svaki dan bar 15 minuta, i to neka bude vaše vrijeme za brigu. Ukoliko misli opet dolaze, što je sasvim sigurno, popričajte sa svojim umom i recite da je vrijeme za brigu prošlo. Pored “brige o mislima”, važno je da imate i vrijeme za “brigu o sebi”. Neka ti mali rituali, svakodnevne sitnice, budu pokazatelj zdrave samoljubavi i saosjećajnosti vas samih prema sebi, ali i saosjećajnosti prema vašem tijelu koje zajedno sa vama stremi ka vašem najvišem cilju.
Dodatne tehnike koje možete njegovati, a da pritom brinete o svom mentalnom zdravlju dok ste u procesu vantjelesne oplodnje ili imate iskustvo neplodnosti:
- Tehnike mindfulnessa koje pomažu da se usmjeravate i povezujete sa sadašnjošću. Pomažu da se ne borite sa neprijatnim emocijama i da kroz saosjećajan um prihvatate sve emocionalne uspone i padove, što može dovesti do regulacije emocionalnih reakcija na stresne situacije.
- Pravilno disanje i progresivna mišićna relaksacija mogu pomoći kada se osjećate anksiozno i preplavljeno, što će vam pomoći da smanjite fizičke simptome anksioznosti i oslobodite napetost iz tijela.
- Pravite realne planove i fokusirajte se na kratkoročne ciljeve kada imate iskustvo neplodnosti, jer ćete na taj način moći više da se fokusirate na ono što možete kontrolisati, umjesto da se preplavljujete osjećajem dugoročne neizvjesnosti.
- Posmatrajte svoj unutrašnji govor - šta sebi govorite kada razmišljate o svom iskustvu neplodnosti? Važno je naučiti rekonstruisati misli i rečenice kao što su: “Moje tijelo me opet izdalo.” Zamijenite ih rečenicama poput: “Radim najbolje što mogu.”
- Pišite. Vodite svoj dnevnik emocionalnih iskustava o procesu vantjelesne oplodnje i neplodnosti. To će pomoći da smanjite osjećaj usamljenosti, ali će pružiti i dobar prostor za odvajanje od unutrašnjih sadržaja.
- Razgovarajte sa svojim partnerom, pričajte otvoreno o svojim strahovima, nadanjima, očekivanjima, a na taj način ćete i osnažiti svoju vezu.
- Samopomoć kroz tjelesne aktivnosti i balansiranu ishranu, jer ćete tako pomoći svom tijelu da se oslobodi stresa, poboljšaćete raspoloženje lučenjem endorfina, a pravilnom ishranom obezbijediti tijelu stabilnu energiju.
- Pokušajte da dobro razumijete svoju biologiju i način na koji funkcioniše začeće. To će vam pomoći da imate realna očekivanja, ali i da postavite određene emocionalne granice. Razgovarajte sa svojim ljekarom o vašim realnim šansama za uspjeh, jer vam to može pomoći u redukciji intrapsihičkog pritiska, ali i prihvatanju svih mogućih ishoda.
Ali, evo danas, na Svjetski dan mentalnog zdravlja, prvo što možeš da uradiš jeste da starija TI zagrli ovu sadašnju TI i osjeti njenu zahvalnost za sva iskustva, za sve prijatne i neprijatne emocije, misli, tjelesne senzacije, jer važno je da znaš - NIJE TVOJA krivica što prolaziš kroz ovo iskustvo.