Slađana je rođena sa bubrezima od kojih je jedan duplo manji od normalnog, a već od puberteta morala je da se suoči sa ozbiljnim zdravstvenim problemima, posebno zbog rasta nivoa kreatinina u krvi. Ovo je dovelo do potrebe za transplantacijom bubrega ili dijalizom. Srećom, njen otac je bio kompatibilan donor, te je njen organizam dobro prihvatio transplantirani bubreg.
Zdravstveni izazovi i prvi koraci ka roditeljstvu
Nakon uspješne transplantacije i završetka studija, Slađana je u 27. godini spontano ostala trudna. Nažalost, trudnoća nije bila uspješna, što je bio prvi emotivni udarac za nju i njenog supruga. Nakon dva spontana pobačaja, Slađana je odlučila da krene u proces vantjelesne oplodnje (VTO) u klinici MEDICO-S. Kao biolog po profesiji i budući embriolog, bila je svjesna značaja kvalitetne selekcije spermatozoida i jajnih ćelija, što je bio ključan faktor u njihovoj odluci.
"Prva vantjelesna oplodnja je bila uspješna i ostala sam trudna, ali su trudnoću pratile komplikacije poput preeklampsije. Zbog toga sam se porodila prevremeno, u 31. nedelji," navodi Slađana. Njihov sin Viktor je rođen sa samo 1520 grama i proveo je 40 dana u Institutu za neonatologiju u Beogradu, gde je prošao kroz proces intenzivne njege i oporavka .
Drugi pokušaj i uspjeh
Nakon prve trudnoće, Slađana je ponovo ostala trudna spontanim putem, ali ni ta trudnoća nije bila uspješna. Suočeni sa još jednim gubitkom, odlučili su da pokušaju ponovo sa VTO, koristeći jedan od tri zamrznuta embriona iz prethodnog postupka. Druga trudnoća putem VTO postupka je bila uspješna i uredna, te su dobili ćerkicu Teodoru koja je rođena u očekivanom terminu.
Slađana naglašava da je vantjelesna oplodnja bila najbolja odluka za njihovu porodicu. "Nijednog trenutna se nismo dvoumili. Bila sam ubijeđena da su prethodni pobačaji nastali zato što ćelije nisu bile odgovarajućeg kvaliteta. Odlučili smo se za vantjelesnu oplodnju zato što imamo povjerenja u doktore i embriologe i znamo da se u klinici MEDICO-S vrši izbor najkvalitetnijih spermatozoida i jajnih ćelija," ističe ona, dodajući da su medicinski napredak i precizna selekcija ćelija omogućili da ostvare svoju želju za potomstvom.
Vantjelesna oplodnja: Najbolja odluka
Vantjelesna oplodnja (VTO) je medicinski postupak koji omogućava parovima sa problemima u plodnosti da ostvare svoje snove o roditeljstvu. Proces uključuje stimulaciju jajnika kako bi se proizvelo više jajnih ćelija, njihovo vađenje i oplodnju u laboratorijskim uslovima, te vraćanje embriona u matericu. Kvalitetna selekcija spermatozoida i jajnih ćelija je ključna za uspeh VTO, što potvrđuje i Slađanina priča.