U četvrtak, 18. aprila 2024. godine, u prostorijama klinike MEDICO-S u Banja Luci, uz podršku kompanije GLOSARIJ, održana je radionica posvećena povećanju efikasnosti procesa vantjelesne oplodnje (IVF). Radionica je privukla veliku pažnju, a snimak događaja biće dostupan na YOU TUBE platiformi za sve zainteresovane koji žele da se upoznaju sa detaljima IVF postupka.
Irena Milaković, klinički embriolog, istakla je značaj embriologa u IVF procesu i pružila dublje razumijevanje rada s reproduktivnim ćelijama u laboratorijskim uslovima. Njeno predavanje je razjasnilo složene procese izbora najkvalitetnijih jajnih ćelija i spermatozoida, kao i primenjene metode oplodnje koje se koriste u IVF tretmanima.
Učesnici radionice su dobili priliku da se upoznaju s procesom selekcije optimalnog reproduktivnog materijala i različitim tehnikama koje doprinose uspehu IVF procedura. Posebno je naglašena važnost inovativnih metoda poput "Embryo Glue", medijuma koji imitira uslove ljudskog tela, i "Mikromanipulacije spermatozoida" (MMS), koja povećava šanse za uspješnu implantaciju embriona.
Dajana Švraka Milutinović, magistar farmacije sa specijalizacijom iz oblasti ishrane i suplementacije, naglasila je značaj pravilne ishrane u pripremi za IVF. Ona je istakla mediteransku ishranu kao optimalnu, objašnjavajući ulogu ključnih nutrijenata poput proteina i zdravih masti.
Takođe, akcenat je stavljen na važnost analize vitaminsko-mineralnog statusa kako bi se kreirao personalizovan plan suplementacije, usmjeren na regulisanje i optimizaciju hormonskog profila pacijenata. Predstavljeni su i manje poznati suplementi, poput astaksantina, i važnost pridržavanja plana ishrane za oba partnera u periodu od najmanje tri do šest mjeseci pre IVF postupka.
Sanja Lukač, psiholog, je objasnila značaj urođenog saosjećanja, ističući potrebu za osvještavanjem centra za saosjećanje i razumijevanje. Kada smo u stanju da se umirimo i razvijemo osjećaj sigurnosti, sposobni smo koristiti ta osjećanja kako bismo regulisali prijetnje zasnovane na emocijama poput ljutnje, straha, depresije ili srama. Njena poruka naglašava važnost preuzimanja odgovornosti za način na koji se nosimo s okolnostima koje nam nisu po volji, te potrebu da budemo mudri, snažni i saosjećajni prema sebi.
Saosjećanje nije samo moralna vrlina pojedinca, to je praktična vještina koja se može naučiti i razvijati. Psihologija saosjećanja pruža uvide u to kako mozak procesuira empatijske reakcije i kako možemo da svjesno kultivišemo ove reakcije da bismo poboljšali naše emocionalno blagostanje. Razumijevanje i praktikovanje saosjećanja može dovesti do dubljeg međuljudskog povezivanja, smanjenja stresa i veće emocionalne rezilijentnosti.