Sjećate se kada ste prvi puta na televiziji fascinirano gledali lansiranje rakete? Taj osećaj divljenja i radoznalosti dok njen vatreni rep siječe nebo a raketa se uzdiže prema nepoznatim daljinama svemira... Sličan nevjerovatan trenutak se dešava ispod vaše kože - gospodo sada se obraćamo prvenstveno vama ali i damama. Naime, spermatozoidi su dizajnirani da u trenutku lansiranja napuste muško tijelo i što prije istraže druga tijela i galaksije. Ženska tijela.
Bez raketnog pogona, spermatozoidi su obična vretena
Na časovima biologije spermatozoide su nam opisivali kao brze plivače koje treba da držimo na oku. Međutim, u stvarnosti su bez ejakulacije tako loši trkači da bi im trebalo otprilike deset minuta da preplivaju širinu jedne riječi u ovom članku. I da. pri tome bi se još stotinu puta izgube u vremenu i prostoru. U suštini bez raketnog pogona spermatozoidi nisu trkači i imaju smisao za orijentaciju gori od turiste bez mape u nepoznatom gradu.
Spermatozoidima nedostaje sopstveni motor
Dakle jasno je – spermatozoidima treba početni implus odnosno energija za plivanje. To je ejakulacija koja im pruža početni potisak potreban da stignu na pravo mjesto. Bez ovog naglog odgovora, njihov put do jajne ćelije bio bi mnogo složeniji i duži. Možda biste tada primijetili da imaju repove... ali vjerujte ti repovi im služe koliko i vama šlauf prilikom preplivavanja Lamanša.
Vjerovatnoća uspješne oplodnje je manja od 3%
Naime, ako uzmemo u obzir njihovu veličinu, čeka ih zadatak koji je uporediv s nekoliko hiljada kilometara za čovjeka, pri čemu moraju da prevaziđu ne samo fizičke barijere, već i da se snađu u okruženju koje im je potpuno strano. U svakom slučaju, iako je jajna ćelija sto puta veća od spermatozoida... ogromna većina je na kraju promaši. Zaista, naučni proračuni kažu da ako izaberemo jedan nasumično vremenski usklađeni seksualni čin, tada šanse za tu čudesnu fuziju ne prelaze ni tri procenta.
Plodnost je između 1973. i 2011. godine smanjena za polovinu
Jeste li blijedi kao spermatozoidi? Naslov članka u kojem je kolumnista New York Times-a, Nicholas Kristof, zaključio da su spermatozoidi zaista blijedi - tačnije, kod prosječnog mladog Amerikanca, 90 posto spermatozoida su defektni. Šta je uzrok? Među najčešćim uzrocima muške neplodnosti ponavljaju se ishrana, način života, faktori životne sredine, učestalost ejakulacije i obratite pažnju, ali i to da li muškarci nose uske gaće ili ne. Sada uzmite mikroskop i pogledajmo spermatozoide bliže.
Jedna ejakulacija bi bila dovoljna za naseljavanje srednje velike države
Ako vas sada zanima da li spadate u red muškaraca čiji spermatozoidi nisu najbolji, dolazi vaš trenutak: prosječna ejakulacija muškarca u najboljim godinama ima zapreminu oko tri mililitra, pri čemu je u jednom mililitru oko 25 miliona spermatozoida. Ukratko, ako većina njih ne bi propala, jedan šoljica bi bila dovoljna za naseljavanje srednje velike države. Ali to bi morali biti zdravi spermatozoidi, što nažalost nisu. Zato ćemo ostati kod šoljica.
Kako muškarac može da prepozna potencijalne probleme sa plodnošću?
Ako vam nije hobi mikrobiologija i brojanje u milionima, najbolji korak da saznate da li su vaši spermatozoidi u redu je spermogram. Spermogram je laboratorijski test koji procenjuje kvalitet i količinu spermatozoida u ejakulatu, otkrivajući neplodnost muškarca. Kakvi će biti vaši rezultati? To ne znamo. Jedino što je sigurno u reprodukciji je što su oba partnera starija, to će poteškoće s začećem biti veće. Zato vam preporučujemo da što prije uradite spermogram jer zahvaljujući njegovim rezultatima možemo zajedno preduzeti korake kako biste na kraju uspjeli u vašem svemirskom putovanju.