PRONATAL je otvorio svoju 11. kliniku za liječenje neplodnosti, smještenu u hrvatskom lučkom gradu Rijeci. Uprava PRONATAL grupacije smatra da će lokacija na obali uz more i opuštena atmosfera grada pozitivno uticati na parove koji se bore s neplodnošću. Osim u Hrvatskoj, PRONATAL ima centre i u Beogradu u Srbiji, te Banja Luci BiH. U Češkoj Republici,grupacija posjeduje sedam centara za potpomognutu reprodukciju, ima vlastitu genetsku laboratoriju i centar za prenatalnu dijagnostiku. Godišnje, PRONATAL pomaže u dolasku na svijet više od 2.500 djece.
"Naši centri vode stručnjaci za reproduktivnu medicinu, ginekologiju, urologiju i andrologiju, embriologiju i reproduktivnu genetiku," izjavio je David Karasek, suvlasnik MEDICON PRONATAL grupe, dodajući da se MIA Poliklinika nalazi na Jadranskoj obali, što joj daje jedinstvenu atmosferu.
Otvarenju MIA Poliklinike prisustvovali su politički predstavnici grada, uključujući gradonačelnika Marka Filipovića, koji je naglasio važnost ovog modernog zdravstvenog centra za regiju. Prof. dr. Velimir Šimunić iz Zagrebačke IVF Poliklinike (PRONATAL) također je govorio, ističući svoju ulogu u rođenju prvog IVF djeteta u Hrvatskoj. Hrvatska je postala jedna od prvih deset zemalja koja uspješno pokreće potpomognutu reprodukciju 1982. godine.
Stranci čine otprilike polovicu svih klijenata PRONATAL-a, pri čemu su Nijemci i ljudi iz bivše Jugoslavije najznačajnije skupine. "Kada smo razmišljali o tome kako biti dostupniji tim klijentima, to je bio logičan izbor. Također smo znali da će zakonodavstvo u tim zemljama razvijati brže nego, na primjer, u susjednoj Njemačkoj, gdje postoji konzervativniji pristup promjenama," dodaje David Karasek.
U Češkoj Republici, oko 20 % parova se suočava sa problemom neplodnosti, a u Hrvatskoj je taj postotak oko 18 %. To implicira da neplodnost pogađa jedan od četiri do pet parova. Moderna medicina, međutim, može pomoći do 90 % pacijenata. "Prilazimo liječenju neplodnosti sveobuhvatno, prepoznajući da je potpomognuta reprodukcija proces na koji utiču mnogi faktori", kaže prof. dr. Sanja Sibinčić, regionalna menadžerka PRONATAL-a.
Prostor MIA Poliklinike zadovoljava najviše standarde ne samo za pacijente nego i za osoblje. Obnovljena klinika obuhvata 760 m² i uključuje šest ordinacija, recepciju, salu za operacije, laboratoriju i druge prostorije.
Centri za potpomognutu reprodukciju PRONATAL-a u Češkoj Republici osnovani su prije gotovo trideset godina od strane prof. asoc. MUDr. Tonka Mardešića, CSc., koji se bavi liječenjem neplodnosti od 1986. godine, kada je prvo rođenje nakon prijenosa odmrznutog embrija dogodilo pod njegovim vodstvom. Nakon prodaje 2016. godine, klinike su postale dio MEDICON PRONATAL grupe, jednog od najvećih vanbolničkih operatera u Pragu s preko 1.600 zaposlenih. Svi cenetri PRONATAL grupacije trenutno imaju oko 400 zaposlenih, pružajući njegu za oko 4.000 parova svake godine