
Piše: prim. mr sci. Dr Vesna Ćurić, specijalista ginekologije i akušerstva
U toku ljeta je organizam podložniji infekcijama iz mnogo razloga uključujući i kupanje u bazenima, jezerima rijekama, boravak u mokrom kupaćem kostimu itd.
UZROCI
Jedan od češćih uzročnika urinarnih infekcija bakterija Escherichia coli (E. coli), koja je gram-negativna bakterija. E. coli je prirodno prisutna u našim crijevima, ali može uzrokovati infekciju ako dospije u urinarni trakt, obično putem kontaminacije iz anogenitalne regije. Ova vrsta infekcije najčešće se javlja kod žena zbog njihove anatomije, koja omogućava lakši prolaz bakterija iz anusa u uretru.
S druge strane, neke bakterije, poput Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum, mogu takođe uzrokovati upalu mokraćnih kanala. Ove bakterije se često prenose seksualnim putem i mogu uzrokovati različite infekcije urogenitalnog trakta, uključujući uretritis, upalu mjehura i upalu jajovoda. Ako se ne liječe pravilno, ove infekcije mogu dovesti do komplikacija poput pelvične upalne bolesti (PID) i mogućeg steriliteta kod žena.
Važno je napomenuti da seksualno prenosive infekcije kao što su Chlamydia trachomatis, Mycoplasma hominis i Ureaplasma urealyticum nisu uvijek uzrok urinarnih infekcija. Urinarne infekcije uglavnom su povezane s bakterijama poput E. coli, ali u određenim situacijama, infekcija urogenitalnih bakterija može se proširiti i na urinarni trakt.
Visoke temperature pojačavaju znojenje, pa nedovoljno uzimanje tečnosti još više utiče na smanjeno izlučivanje mokraće što dovodi do pojave infekcija.
U svakom slučaju, za dijagnozu i liječenje urinarnih infekcija ili infekcija urogenitalnog trakta uvijek se trebate obratiti zdravstvenom stručnjaku, ljekaru opšte prakse zatim ginekologu/urologu. Oni mogu da postave tačnu dijagnozu i propišu odgovarajući tretman.
SIMPTOMI
Neki od simptoma urinarne infekcije su: učestalo mokrenje, peckanje i nelagoda pri mokrenju, bol, kao i promjena boje mokraće (zamućen urin) pa čak i krv u mokraći. Ovi znaci mogu biti praćeni bolovima u donjem stomaku i krstima.
LIJEČENJE
Na osnovu urađenih kontrolnih nalaza urina, ljekar određuje odgovarajuću terapiju. Blaže urinarne tegobe se mogu tretirati i kvalitetnim biljnim preparatima kao i odgovarajućim čajevima i probioticima. Uvin čaj treba koristiti po savjetu ljekara i ne treba ga kombinovati sa drugim čajevima. Preporučuje se i čaj od brusnice ili sušene brusnice uz dodatak vitamina C.
Tokom upalnih procesa treba izbjegavati mliječne proizvode, šećer, bijelo brašno, slatkiše, kafu, a pojačati unos čajeva, povrća, voća, namirnica bogatih vitaminom C, cinkom, selenom, kao i unos probiotika.
PREVENCIJA
- Unosite dovoljne količine tečnosti - nosite pamučni veš i izbjegavajte usku odjeću.
- Istuširajte se uvijek prije i poslije kupanja u javnim bazenima.
- Ne budite dugo u morkom kupaćem kostimu.
- Redovno idite u toalet zbog pražnjena bešike tokom putovanja.
- Prilagodite iskranu ljetnom periodu i unosite dovoljne količine C vitamina, cinka i selena izbacite šećere i prerađenu hranu.