
Piše: Dr Aleksandra Govedarović, specijalista ginekologije i akušerstva
Dijagnoza hipotireoze se zasniva na simptomima i rezultatima krvnih testova koji mjere nivo TSH i nivo tiroidnog hormona tiroksina. Nizak nivo tiroksina i visok nivo TSH ukazuju na nedovoljno aktivnu štitnu žlezdu.
Hipotireoza može dovesti do niza simptoma, uključujući umor, gojaznost, osjetljivost na hladnoću, suhu kožu i depresiju, a najčešće posljedice hipotireoidizma su gojaznost, bol u zglobovima, neplodnost i srčana oboljenja.
Smanjen rad hormona štitnjače može uticati na ovulaciju, menstrualni ciklus i kvalitet jajnih ćelija što otežava začeće.
Oslabljena funkcija štitne žlezde liječi se svakodnevnim uzimanjem tablete koja sadrži levotiroksin - sintetski oblik hormona kojeg prirodno luči štitna žlijezda.
Redovno praćenje nivoa hormona štitne žlijezde je veoma važno zbog doze lijeka koja treba da bude prilagođena potrebama pacijenta.
Ako pokušavate da zatrudnite i imate dijagnostifikovanu hipotireozu, važno je da razgovarate sa svojim ljekarom o mogućim rizicima i kako ih možete smanjiti. Vaš ljekar će vjerojatno preporučiti redovne preglede i praćenje nivoa hormona kako bi se osiguralo uspješno liječenje.
Hipotireoza u trudnoći
Hipotireoza je česta pojava u trudnoći. Ova hormonalna neravnoteža može dovesti do niza komplikacija, uključujući povećan rizik od pobačaja, prevremenog porođaja, niskog porođajne težine i razvojnih problema kod djeteta.
Zbog toga je važno da trudnice redovno provjeravaju hormonski status i da prate svoje zdravlje tokom trudnoće. Ako se dijagnostifikuje hipotireoza, ljekar će propisati odgovarajuću terapiju kako bi se održao normalan nivo hormona i smanjio rizik od komplikacija. Oko 3 posto žena u trudnoći ima nedostatak hormona štitne žlijezde, a trenutne preporuke podržavaju liječenje osoba, uključujući i žene koje nisu trudne, kada je vrijednost TSH manja od gornje normalne referentne vrijednosti koja iznosi (TSH < 5mIU/L).